Pirmiausia, gydytojas psichiatras yra specialistas, baigęs medicinos studijas ir įgijęs psichiatro profesinę kvalifikaciją. Jis yra gydytojas ir gydo skirdamas vaistus. Psichologas yra specialistas, kuris dar nėra pabaigęs socialinės krypties studijų arba jau yra jas pabaigęs ir įgijęs psichologo kvalifikacinį laipsnį. Jis vaistais gydyti negali, jis padeda spręsti sunkumus kalbėdamasis su Jumis. Taip pat jis gali atlikti psichologinius testus ir įvertinti. Psichoterapeutais dažniausiai tampa specialistai, jau turintys arba psichiatro, arba psichologo bazinį išsilavinimą ir galintys dirbti pagal savo profesiją. Jie dar toliau mokosi, baigia podiplomines psichoterapijos studijas ir įgyja papildomą psichoterapeuto kvalifikaciją. Tuomet dažniausiai jų profesinis pavadinimas skamba taip: „psichiatras-psichoterapeutas“ arba „psichologas-psichoterapeutas“. Psichiatras-psichoterapeutas gali dirbti ir kaip gydytojas psichiatras, tai reiškia – gydyti medikamentais, gali dirbti ir kaip psichoterapeutas – gydyti pokalbiu. Psichologas psichoterapeutas medikamentais gydyti negali, jis gali arba konsultuoti kaip psichologas, arba gydyti pokalbiu kaip psichoterapeutas.
Psichiatro konsultacijų trukmė būna įvairi. Poliklinikose dirbantys gydytojai psichiatrai pacientui gali skirti 15-20 minučių, ligoninėse – 15-60 minučių, kartais ir daugiau, privačiose gydymo įstaigose paprastai skiria 30-60 minučių. Pokalbio metu gydytojas išsiaiškina nusiskundimus, jų eigą, paskiria gydymą medikamentais, vėliau prižiūri gydymą, t. y. paskiria kitą susitikimą po 2 savaičių ar mėnesio.
Psichologo vienos konsultacijos trukmė paprastai būna 45-50 minučių. Psichologinis konsultavimas trunka nuo vienos iki keliolikos konsultacijų, jų metu nagrinėjamos nesudėtingos, neilgalaikės problemos, pvz., kokią specialybę rinktis pabaigus vidurinius mokslus.
Psichoterapija yra gydymas pokalbiu. Vienas susitikimas vadinamas konsultacija arba psichoterapine sesija. Susitikimų paprastai prireikia mažiausiai keliasdešimties, dažniausiai visas pilnas psichoterapinis gydymas trunka keletą metų. Susitikimų dažnis svyruoja, dažniausiai specialistas ir klientas susitinka vieną kartą per savaitę, kartais – du kartus per savaitę, jei taikoma psichoanalizė – 3-5 kartus per savaitę. Psichoterapinio gydymo trukmė dažniausiai būna neapibrėžta. Pasikeitimams įvykti ir jiems užsitvirtinti reikia nemažai laiko, kiekvienam žmogui tas laikas būna labai skirtingas, todėl specialistas negali pasakyti, kiek to laiko gali prireikti. Kartais kai kurie specialistai taiko trumpalaikę psichoterapiją, kurios metu būna aiškiai apibrėžiami tikslai ir nustatoma susitikimų trukmė (dažniausiai 10-20) susitikimų, per kuriuos stengiamasi pasiekti nustatytų tikslų, po to bendras darbas yra užbaigiamas. Kada reikalinga psichoterapija? Psichoterapinio gydymo reikia tuomet, kai ilgesnį laiką vargina nerimas, panikos arba nerimo priepuoliai, pasikartojanti arba užsitęsusi depresija, Jūsų charakterio bruožai trukdo gyventi Jums arba aplinkiniams žmonėms, santykiuose su skirtingais žmonėmis kartojasi tos pačios arba panašios problemos, darbinėje ir/arba kitose gyvenimo sferose ištiko krizė, sunku apsispręsti, kamuoja žema savivertė, perdėta savikritika, vargina neaiškūs fiziniai simptomai arba pojūčiai, kurie neturi jokio aiškaus fizinio pagrindo. Taip pat psichoterapija gali padėti susitaikyti arba prisitaikyti prie pasikeitusių gyvenimo aplinkybių, padėti patyrinėti save, geriau suprasti save ir tuo pačiu kitus žmones, tai padeda palaikyti geresnius santykius su žmonėmis.
Vienos psichoterapijos sesijos kaina: 60 eurų, trukmė – 45 minutės.